Karantinas ir saviizoliacija. Kokios baudos gresia už karantino pažeidimus?

Data

2020 03 18

Įvertinimas
4
1177_e037f60b05206115339d24b26fc1c691.jpg

Kovo 14 d. šalyje paskelbtas visiškos parengties civilinės saugos sistemos lygis ir nustatytas karantino režimas. Jo laikotarpiu leidžiama taikyti neįprastus, radikalius ir nekasdienius veiklos ribojimus.

Įsigaliojus karantinui, kiekvienam iš užsienio grįžusiam asmeniui ir turėjusiems sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso atveju, reikia laikytis saviizoliacijos – 14 dienų likti namie. Policijos pareigūnai gauna pranešimus iš asmenų, kuriuose informuojama apie asmenis nesilaikančius nurodymų, kurie nesisaugo patys, nesaugo aplinkinių bei nesilaiko saviizoliacijos. Grįžusieji iš užsienio šalių neretai elgiasi neatsargiai, nevengia jokių kontaktų nors jiems giežtai draudžiama eiti iš namų, vykti į parduotuves ar kitaip palikti izoliavimo vietą 14 dienų. Jie privalo save izoliuoti nuo kitų asmenų ir vengti tiesioginių kontaktų, nesilankyti jokiose viešose vietose.

Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas kasdien gauna tokios informacijos apie nurodymų nesilaikančius asmenis. Pareigūnai į pranešimus apie izoliacijos nesilaikymą reaguoja nuotoliniu būdu, stengiasi susisiekti su tais asmenimis telefonu ir žodžiu priminti apie atsakomybę bei pareigą izoliuotis. Pasikartojant pažeidimams, kai nesilaikoma saviizoliacijos sąlygų, bus taikomos įstatymu numatytos priemonės.

Karantino režimo įvedimo metu už teisėtų reikalavimų nevykdymą yra numatyta atsakomybė - taikyti tam tikras ANK nuostatas, o nesilaikant jų – užsitraukti baudžiamąją atsakomybę.

ANK 45 straipsnio 1 dalyje numatyta administracinė atsakomybė asmeniui, kuris pažeidė Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą, dėl kurio šalyje yra paskelbtas karantino laikotarpis bei nustatyti neįprasti, radikalūs ir nekasdieniai veiklos ribojimai. Ribojimų nesilaikymas užtraukia administracinę atsakomybę. ANK 45 straipsnio 3 dalyje, asmeniui, kuris pažeidė įstatymą, sukėlė pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms gali būti skiriama bauda nuo 300 iki 560 eurų.

Asmenys, nesilaikantys saviizoliacijos reikalavimų, atsisakantys tirtis, gali būti baudžiami pagal šį ANK 45 str.

Saviizoliacijos pažeidimas, kuris galėjo sukelti pasekmes kitų asmenų sveikatai užtraukia baudžiamąją atsakomybę. BK 277 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė už kovos su epidemijomis ar užkrečiamomis ligomis taisyklių pažeidimus. BK 277 straipsnio 1 dalyje numatoma baudžiamoji atsakomybė, asmeniui, kuris pažeidė teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimus ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisykles, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija. Šio straipsnio 2 dalyje numatyta atsakomybė asmeniui, kuris būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo būklę ir įspėtas dėl apsaugos priemonių laikymosi būtinumo, bendraudamas su kitai žmonėmis, sąmoningai jų nesiėmė, elgėsi rizikingai, kėlė pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga infekcine liga.

Šitaip besielgiantis asmuo gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Telšių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas primena, kad saviizoliacija šiuo metu svarbiausia priemonė, kuri reikšmingai gali padėti siekiant stabdyti koronaviruso ir jo sukeliamos ligos plitimą. Rekomenduojame laikytis nurodymų, būti drausmingiems, gerbti ir saugoti savo bei aplinkinių asmenų sveikatą.

 

Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato informacija.